о це я геній до такого додуматись ага

Історія появи халата

Батьківщиною халату вважають Середню Азію. Там, аж до початку 19 століття халат вважали урочистим, почесним, поважним одягом виключно для чоловіків із заможних родин. Характерним є те, що сучасні жителі Сходу до сьогодні зберегли у своєму серці шанобливе ставлення до халату. Утім, якраз у халатом прийнято було називати не домашній одяг, а верхній, тому прототипу сучасного домашнього зручного одягу ви не знайдете у манускриптах давньої історії.

Той перший, винайдений невідомим майстром халат був вільного крою, з широкими рукавами, прикрашеними національною вишивкою, та поясом. Як правило, шили такі халати з дорогого шовку, відбірної шерсті, замші, декорували складними візерунками та ручною вишивкою. Зазвичай, саме халат визначав матеріальний статус і положення у суспільстві свого власника. Природною була закономірність: чим величніший халат, тим багатший його власник. Також існував звичай дарувати халати. Такий подарунок вважали дуже коштовним.

Середньовіччя. Минали роки, халат також змінювався. Змінював свою довжину й форму, фасон і крій. У середні віки у халаті приймали гостей і навіть ходили на прийоми до коронованих осіб. Більше того, у деяких країнах існували навіть закони, які визначали колір, фасон, матеріал і навіть довжину халатів, у яких можна було з'явитися при дворі.

Халат у Європі. Халат прибув до Європи морем, з Туреччини, й лише на початку 17 століття. Відтоді популярними стали турецькі халати з бавовни, прикрашені вертикальною смужкою. Утім, вдягали їх як і раніше в Азії, за деяким винятком, тільки чоловіки. Особливістю європейської моди на халати стало те, що вони втратили ритуальне значення й звання «почесної сукні».

Тут халат став лише втіленням вільного способу життя та відпочинку. У 18 столітті з'явилися навіть приказки про ледарів, пов'язані з халатом, їх звинувачували у «халатному ставленні до роботи».

«Нитки добрі та кравець слабуватий: виходить і не сорочка, і не халат»

«Яке полотно, такий і халат»

«Халат того — хто його вдягнув, кінь того — хто на нього стрибнув»

«До дірявого халата золота латка»

Утім, вже до кінця 19 сторіччя Європа знову захопилася культурою Сходу. На багато років першу модну сходинку в інтер'єрах будинків, у дизайні меблів, одягу та коштовностей посіла східна тематика. Халати знову почали шити за споконвічною східною традицією — з широкими рукавами, прикрашали їх вишитими золотом гілками дерев та вишитими квітами.

Халат на Русі. У слов'янські країни халат вперше потрапив з Європи, був завезений одним із руських купців. Дивно, але й тут він став одним із видів улюбленого домашнього одягу, передусім аристократів та князівської знаті. Про халат часто згадували у літописах.

Халат у сучасному світі. 20 і 21 століття диктує свою моду на халати. Зараз халат це не тільки улюблений домашній одяг у багатьох родинах різних куточків світу, а й професійне вбрання (лікарі, працівники металургійних підприємств, кухарі тощо). Халат вільно носять як вдома, так і на вулиці. Дизайнери світу високої моди на основі халата створюють моделі для світських раутів.

Я закопав тіло під житомиром на минулій неділі